Suplementy kolagenowe nie są rozwiązaniem dla programu długowieczności zdrowej skóry

Włókna kolagenowe to wiązki komórek szpikowych (które są formą tkanki łącznej), które owijają się wokół kości i mięśni. To dlatego człowiek ma tak dużo kolagenu w swoim ciele. kolagen i elastyna to białka występujące w obfitości w skórze, a niektóre włókna tego białka znajdują się również w ścięgnach. Jeśli spojrzysz na czyjeś ręce lub nogi, kolagenu jest tam niewiele, natomiast patrząc na czyjeś ręce lub palce, zobaczysz dużo kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ kolagen jest białkiem włóknistym, które znajduje się w całym ciele.

Z drugiej strony elastyna nie jest białkiem, ale raczej polimerem. Składa się z połączenia dwóch rodzajów białka, glicyny. Włókna ścięgien składają się z włókien kolagenowych (głównie kolagenu typu i, a także kolagenu typu ii), a elastyna, która jako jedyna znajduje się w tkance łącznej, stanowi około 35% tego białka. Włókna te składają się z tenocytów i tenoblastów, które są długimi, wydłużonymi, podobnymi do worka fibroblastami, które leżą tuż pod włóknami kolagenu i są zorganizowane w złożoną hierarchię, tworząc właściwe ścięgna.

Interesującym faktem dotyczącym tego włóknistego składnika jest to, że może się on rozpadać i sztywnieć po zastosowaniu w ekstremalnych temperaturach. Ze względu na tę właściwość jest stosowany w kremach do rąk i kremach przeciwstarzeniowych, aby wspomóc regenerację utraconej tkanki miękkiej i zwiększyć elastyczność skóry. Włókna kolagenowe tworzą również macierz zewnątrzkomórkową lub „klej”, który utrzymuje komórki skóry razem i to ta macierz łączy skórę i tworzy silną strukturę ciała i kości. Im dłużej skóra pozostaje połączona, tym dłuższe i mocniejsze pozostają poszczególne kości i części ciała. Zapewniając bardziej giętką i mniej sztywną strukturę, kolagen pomaga zmniejszyć naprężenia kości i części ciała, które normalnie by je rozłożyły.

Inna naturalna substancja, keratyna, również odgrywa ważną rolę we wzroście i utrzymaniu ścięgien i więzadeł. Chociaż włókna elastyny i kolagenu są tkankami białkowymi, mają różne struktury molekularne. Elastyna jest ciasno utkana, a kolagen ma woskową, wodną powłokę zewnętrzną. W związku z tym, gdy te dwie tkanki są nakładane na wspólne uszkodzenie ścięgna, możliwe jest szybsze gojenie się włókien kolagenowych, co powoduje szybsze gojenie strukturalne.

Uszkodzenie ścięgna z wielu przyczyn skutkuje utratą funkcji, siły i elastyczności. Utrata może nastąpić w wyniku mikrorozdarcia lub migotania kolagenu, z których każda może skutkować degradacją i utratą tkanki. Mikrorozdarcie występuje, gdy włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu w wyniku bezpośredniego uszkodzenia, pod wpływem ciepła, wstrząsu mechanicznego lub reakcji chemicznej. Fibrylacja kolagenu, zwana także lizą, występuje, gdy wiązki kolagenu zostają przerwane, podczas lub po zapaleniu, kiedy tkanka jest wystawiona na działanie tlenu i innych sił. Reakcja chemiczna prowadzi również do degradacji białek kolagenowych, ale powoduje znacznie wolniejszą degradację niż mikrorozdarcie lub liza, pozwalając uszkodzonym tkankom na odpoczynek, podczas gdy leżące pod nimi tkanki regenerują się.

Trzy główne typy kolagenu to typ I (I) pochodzący z bydła, świń lub kurcząt oraz typ II (II) pochodzący z owiec lub świń. Typy kolagenu I i II nie są takie same, przy czym typ I jest prostszy z nich. Cząsteczki białka kolagenowego są utrzymywane razem przez macierz glikozaminoglikanową, znaną również jako glikoproteina kolagenowa (CGH). Białko to jest odpowiedzialne za elastyczność naszej skóry i jej zdolność do powrotu do normalnego kształtu w przypadku stresu (np. tarcia), powodującego niewielkie rozdarcie we włóknie kolagenowym.

Włókna kolagenowe w tkankach łącznych organizmu są wiązkami, jak każdy inny rodzaj włókna. Składają się z powtarzających się jednostek włókien kolagenowych, które są połączone ze sobą w liniowe sznurki. Struktura naszych tkanek łącznych sprawia, że są one podatne na stresy mechaniczne, chemiczne i zapalne. Stres powoduje, że poszczególne włókna pękają, pojedynczo, uwalniając fragmenty złamanego białka do otaczającego obszaru, gdzie leżą, dopóki nie zostaną zastąpione. Kiedy ten cykl się powtarza, tworzy się warstwa nowej tkanki łącznej, umożliwiając wygojenie uszkodzonego obszaru.

Należy jednak pamiętać, że chociaż kolagen ma wiele korzystnych właściwości dla skóry, w rzeczywistości składa się głównie z aminokwasów, przez co jest zbyt duży, aby przeniknąć przez skórę. Suplementy kolagenowe są zwykle stosowane przez sportowców, kulturystów i osoby z alergiami skórnymi. Chociaż niektóre osoby z takimi alergiami odniosły sukces w stosowaniu suplementów kolagenowych, dla większości nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Zamiast tego uważa się, że kolagen pochodzący z naturalnych źródeł, takich jak włókna kolagenowe znajdujące się w mleku krowim, jest korzystniejszy, ponieważ te białka kolagenowe są znacznie większe niż te, które można znaleźć w produktach mlecznych, a więc można je łatwo zintegrować z skóra. Ta strategia na dłuższą metę będzie najbardziej korzystnym sposobem na dostarczenie niezbędnego kolagenu dla dobrego zdrowia skóry.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *