Skutki uboczne kolagenu – czy naprawdę są aż tak złe?

Suplement kolagenu może spowolnić tempo starzenia lub naprawić uszkodzenia, które kolagen już spowodował, ale niektórzy ludzie obawiają się, że mogą wystąpić działania niepożądane kolagenu. kolagen to białko występujące w skórze, które zapewnia jej strukturę i elastyczność. Istnieją dwa rodzaje kolagenu: hydrolizowany i nienaruszony. Każdy typ ma odrębne cechy, które sprawiają, że nie są odpowiednie dla wszystkich.

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych kolagenu obserwowanych u niektórych osób jest przedwczesne zmarszczki. Dzieje się tak, ponieważ kolagen nie ma wilgoci i potrzebuje czasu, aby uzupełnić utraconą wilgoć. Jeśli nie odżywiasz się prawidłowo, jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ niektóre produkty spożywcze i napoje nie zawierają wystarczającej ilości tych białek. Na przykład nie zaleca się spożywania zbyt dużej ilości ryb, ponieważ tłuste ryby są bogate w oleje, które mogą hamować wzrost nowych komórek. Zamiast tego jedz dużo ryb i drobiu, ponieważ te produkty są mniej podatne na problemy ze skórą.

W jednym badaniu osoby, które przyjmowały suplementy kolagenowe, doświadczyły niewielkiego wzrostu zmarszczek po czterech tygodniach. Zmarszczki nie zniknęły całkowicie, ale znacznie zwolniły. Inne badanie wykazało, że nastąpiła redukcja drobnych linii i cieni pod oczami, ale żadnych innych zmian. Inna grupa, która przyjmowała suplement tylko przez cztery tygodnie, doświadczyła poprawy zmarszczek. Nie jest jasne, co spowodowało te zmiany i czy były one trwałe czy tymczasowe.

Niektórzy eksperci uważają, że skutki uboczne kolagenu są spowodowane dużymi dawkami przyjmowanymi podczas suplementacji. Jedno z badań wykazało, że osoby, które przyjmowały pięć gramów suplementów kolagenowych, miały niewielki wzrost elastyczności, ale ta korzyść była krótkotrwała. Cztery tygodnie później ich poziom elastyczności wcale się nie poprawił. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz większej dawki, najlepiej postępuj zgodnie ze wskazówkami na butelce. Skutki uboczne mogą wynikać z wysokiego poziomu nawodnienia zawartego w tej dawce.

Patrząc na suplementy kolagenowe do leczenia starzejącej się skóry, musisz wiedzieć, że składniki zawierają zarówno kolagen, jak i przeciwutleniacze. W dyskontach i aptekach dostępne są doskonałe środki nawilżające, które zawierają oba te składniki. Ten rodzaj kremu nawilżającego dostarczy Ci witamin, przeciwutleniaczy i minerałów potrzebnych do utrzymania zdrowej elastyczności skóry. Główne skutki uboczne przyjmowania produktu zawierającego zarówno kolagen, jak i witaminę C to nadmierna suchość.

kolagen i elastyna mogą być również stosowane w kremach do stosowania miejscowego w leczeniu suchej i pomarszczonej skóry. Należy zachować ostrożność stosując tego typu kremy na twarz, ponieważ zbyt duża ilość produktu zawierającego te składniki może powodować łuszczenie się skóry. Efekty uboczne kolagenu i elastyny występują tylko przy stosowaniu produktów zawierających wysoki poziom peptydów kolagenowych. Są one dostępne w postaci żeli, balsamów i kremów i są ogólnie bezpieczne w użyciu.

Niektórzy ludzie doświadczają również złego smaku i rozstroju żołądka po przyjmowaniu suplementów kolagenowych. Nieprzyjemny smak w ustach spowodowany jest obecnością suplementów kolagenu wołowego. Chociaż większość konsumentów uważa ten smak za nieprzyjemny, zdarza się to bardzo rzadko. Możesz zauważyć, że rozstrój żołądka jest rzadki po zakończeniu kursu oleju z ryb.

Jak widać, suplementy kolagenowe mogą być korzystne dla zdrowia. Korzyści jest wiele, ale zawsze powinieneś uważać na przyjmowanie suplementów zawierających peptydy kolagenowe, jeśli cierpisz na jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne. Jeśli uważasz, że możesz mieć efekt uboczny, natychmiast przerwij przyjmowanie suplementu. Lepiej być bezpiecznym niż żałować, jeśli chodzi o skórę. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z suplementów kolagenowych, upewnij się, że znasz dowody naukowe dotyczące składników i zdecyduj, czy są one dla Ciebie odpowiednie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *