Kolagen na skórze: podstawowy przewodnik

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy kolagen na skórze może naprawdę zmienić Twój wygląd? Nawet z wiekiem nasze komórki skóry odnawiają się, a tym samym skóra traci młodzieńczy wygląd. Zmarszczki i zwiotczenie skóry są powszechne wraz z wiekiem. Wynika to częściowo ze spowolnienia reprodukcji komórek, co skutkuje wolniejszą produkcją nowych komórek i włókien. Suplementy kolagenowe mogą pomóc poprawić koloryt skóry, a także nieco ją ujędrnić i wygładzić.

Istnieje kilka różnych rodzajów białek, które tworzą strukturę skóry. Najczęściej spotykane typy kolagenu to kolagen I i kolagen II. Chociaż dowody na to, czy kolagen I lub II są skuteczne, a nawet pomocne, nie są tak naprawdę przytłaczające, jest to nowy obszar badań; niemniej jednak niektóre ostatnie badania wskazują, że kolagen I i II mogą pomóc w poprawie elastyczności skóry, przynajmniej w odniesieniu do obszaru twarzy. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym typom kolagenu, abyś mógł dowiedzieć się o nich więcej.

kolagen typu 1 występuje najobficiej w naszych ciałach i jest naturalnie wytwarzany przez naszą skórę. Chociaż występuje w bardzo małych ilościach, najlepiej stosować go w kremach i balsamach do stosowania miejscowego, które przywracają elastyczność skóry. Ten rodzaj kolagenu jest w rzeczywistości budulcem tkanki łącznej; stąd jest to również typ kolagenu najczęściej spotykany w naszych tkankach. Istnieje wiele różnych sposobów na zwiększenie ilości tego kolagenu w organizmie. Jednym z najskuteczniejszych jest przyjmowanie tabletek suplementacji kolagenem.

Jednym z problemów związanych ze stosowaniem jakiegokolwiek rodzaju suplementacji kolagenem jest to, że zbyt szybko zwiększa ona ilość dostępnego kolagenu typu I w organizmie, a tym samym zmniejsza ilość kolagenu typu II w skórze. Z tego powodu lepiej jest brać tabletki kolagenowe wraz ze zdrową żywnością, taką jak świeże owoce i warzywa. Łącząc stosowanie tabletek kolagenowych z rozsądną dietą, możesz faktycznie zwiększyć poziom obu rodzajów kolagenu w organizmie w sposób naturalny i znacznie bardziej zrównoważony niż większość kremów lub suplementów do stosowania miejscowego. W rzeczywistości, ponieważ tabletki kolagenowe, które bierzesz, są rozprowadzane do krwiobiegu, najpierw działają w warstwach skóry, stymulując naturalną produkcję obu rodzajów kolagenu. Po pewnym czasie, gdy naczynia krwionośne zostaną wystarczająco pobudzone, kolagen w skórze będzie wytwarzany jako produkt uboczny.

Inną ważną klasą kolagenu, której nie ma w naszym ciele, są fibroblasty. Te maleńkie stworzenia są odpowiedzialne za produkcję kolagenu w ciele. Być może słyszeliście tysiąc razy termin fibroblasty, ale co dokładnie robią te rzeczy? Odpowiadają za transport tlenu do komórek, co pozwala im się regenerować. Bez fibroblastów skóra nie może się właściwie naprawić, a efekty zobaczysz w swoim wyglądzie, jeśli nie uzupełnisz brakujących fibroblastów w skórze.

Wszystkie trzy różne kategorie kolagenu składają się z różnych kombinacji tych białek i w rzeczywistości istnieją tylko cztery podstawowe typy kolagenu. Są one znane jako kolagen typu I, kolagen typu II, kolagen typu III i kolagen typu IV. To właśnie brak odpowiedniego rodzaju kolagenu w organizmie jest odpowiedzialny za wiele powszechnie obserwowanych oznak starzenia.

Więc jakie są cztery rodzaje kolagenu? kolagen typu I występuje w największej ilości w skórze i jest głównie odpowiedzialny za utrzymanie gładkości i elastyczności skóry. Ten rodzaj kolagenu znajduje się w obfitości w warstwie skóry właściwej i jest w dużej mierze odpowiedzialny za nadanie skórze elastyczności. Wraz z wiekiem ta elastyczność maleje, co prowadzi do zwiotczenia skóry i zmarszczek. Dlatego tak ważne jest zwiększenie ilości kolagenu w skórze poprzez stosowanie różnych dostępnych na rynku kremów i balsamów, które zawierają to białko.

Kolejną grupą kolagenu są polipeptydy, które mają mniejszą strukturę molekularną niż kolagen. Te peptydy są jednak tak samo silne jak kolagen, jeśli chodzi o stymulację wzrostu nowego kolagenu w skórze. Peptydy te znajdują się głównie w owocach morza i kolagenie morskim i chociaż mają niski współczynnik wchłaniania, są znacznie bardziej skuteczne, gdy są wchłaniane bezpośrednio przez skórę. Innym świetnym sposobem na zwiększenie ilości peptydów w skórze jest umożliwienie skórze wchłonięcia naturalnych białek bezpośrednio poprzez masaż lub złuszczanie. Jeśli chcesz zwiększyć poziom kolagenu, peptydy są na to świetnym sposobem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *