Kolagen a budowa skóry

Struktura skóry oparta jest na białku zwanym kolagenem. Ten złożony łańcuch aminokwasów ma kształt potrójnej helisy, która łączy się, tworząc gęstą siateczkę w skórze właściwej, warstwie skóry ciała pod naskórkiem. Materiał ten nadaje tkankom ciała sztywność i strukturę oraz odpowiada za wytrzymałość i elastyczność skóry i innych tkanek.

Białka wytwarzane z kolagenu są wytwarzane przez fibroblasty skóry właściwej w skórze właściwej, gdzie pomagają budować włóknistą strukturę podtrzymującą komórki skóry. Komórki te nazywane są fibroblastami i są ważne w produkcji i zastępowaniu martwych komórek skóry. Wraz z wiekiem synteza kolagenu ulega spowolnieniu, a struktura skóry zaczyna się degradować. Zaczynają się tworzyć zmarszczki, a chrząstka stawowa słabnie wraz ze spadkiem syntezy kolagenu.

Kolagen jest produkowany w szeregu etapów, począwszy od tworzenia nowych komórek skóry, po powstawanie zmarszczek i kurzych łapek. Proces jest złożony i osiągnięcie maksymalnego poziomu kolagenu może zająć wiele lat. W ciągu pierwszych kilku lat życia kolagen tworzący skórę zmieni się nieznacznie. Następnie skóra zacznie się odwadniać, a kolagen będzie mniej obfity. Spowoduje to zmarszczki i utratę jędrności.

Kolagen składa się z trzech różnych aminokwasów: lizyny, proliny i glicyny. Wszystkie te aminokwasy współpracują ze sobą, tworząc łańcuch alfa. Grupy hydroksylowe w łańcuchach lizyny i proliny dodaje się za pomocą kofaktora witaminy C. Powstała struktura potrójnej helisy nada kolagenowi charakterystyczny wygląd krystaliczny. Jest również dobrze rozpuszczalny w wodzie, co jest ważne dla naprawy uszkodzonej skóry.

Fibroblasty skóry wytwarzają kolagen, który jest białkiem o budowie helisy. W przeciwieństwie do innych białek kolagen ma strukturę molekularną w kształcie helisy i jest niezwykle elastyczny. Jego struktura molekularna jest podobna do potrójnej helisy, a struktury włókienkowe są sztywne i elastyczne. To jeden z najczęstszych rodzajów białka w organizmie. Około 75% szkieletu strukturalnego skóry składa się z tego białka.

Istnieją dwa różne rodzaje kolagenu. Łańcuch alfa to białko składające się z dwóch łańcuchów alfa. Każda cząsteczka składa się z jednego lub więcej z tych łańcuchów alfa. Te ostatnie są zwykle ułożone w fibryle. W efekcie kolagen składa się z trzech rodzajów cząsteczek. Te cząsteczki nie są do siebie identyczne, ale często są bardzo podobne. Kiedy dana osoba jest genetycznie predysponowana do rozwoju choroby autoimmunologicznej, może być podatna na choroby skóry.

Struktura podwójnej helisy występuje również w skórze, co jest bardzo powszechną oznaką starzenia. Ważne jest, aby kolagen w skórze był nawilżony, aby był w stanie oprzeć się środowisku. Dobrze nawilżony kolagen to klucz do młodzieńczej skóry. Możesz dodać kroplę tego białka do swojej diety, aby utrzymać zdrową i promienną skórę. Jednak kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem przed wdrożeniem jakichkolwiek suplementów diety.

Duże włókna kolagenowe to najmniejszy składnik ludzkiej skóry. Mają około 300 nm długości i 1,5 nm średnicy. Posiadają charakterystyczną zwiniętą strukturę, która sprawia, że są bardzo widoczne. Są ułożone poziomo i ułożone w sposób laminarny. Jeśli szukasz suplementu, powinieneś rozważyć składniki w suplemencie. Pomogą Ci osiągnąć gładszą skórę, o jakiej marzysz.

Kolageny białkowe znajdują się w ludzkim ciele i są najliczniejszymi białkami w ludzkim ciele. Znajdują się w mięśniach, ścięgnach i skórze i działają jako rusztowanie dla struktury ciała. U ludzi istnieją dwa rodzaje kolagenu, kolagen endogenny i kolagen egzogenny. Pierwsza jest syntetyzowana przez organizm, podczas gdy druga jest syntetyzowana ze źródła zewnętrznego. Ta pierwsza jest niezbędna dla naszego zdrowia, a jej wyczerpanie wiąże się z wieloma chorobami.

Kolagen pochodzi zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. Kolagen morski jest rodzajem kolagenu morskiego i jest pozyskiwany ze skóry ryb. Ten rodzaj jest bardziej obfity niż inne i ma szeroki zakres zastosowań. Jest używany jako klej od tysięcy lat. Jest również stosowany jako wypełniacz w chirurgii plastycznej i jest ważnym składnikiem gojenia ran. Istnieje kilka korzyści płynących ze stosowania kolagenu morskiego w skórze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *