Jakie rodzaje kolagenu są najskuteczniejsze?

Jakie rodzaje kolagenu są najlepsze? To pytanie, które większość ludzi zadaje już od wielu lat. Przeprowadzono wiele badań w tej dziedzinie, choć nadal pozostaje nieco dyskusyjne, które typy kolagenu są najlepsze. Wiemy, że istnieją cztery różne typy kolagenu, które są dostępne dla skóry.

Jako pierwszy zostanie omówiony kolagen typu I. Występuje w obfitości w skórze i zazwyczaj ma postać włóknistych pasm, które można łatwo utkać w piękne tkaniny. Typy kolagenu typu I nie rozciągają się ani nie zajmują miejsca. Są raczej cienkie, ale trwałe.

Kolejnym typem kolagenu jest kolagen typu II. Jest to najmniej obfity kolagen, ale nadal odgrywa ważną rolę. Struktura molekularna kolagenu typu II sprawia, że jest on bardzo elastyczny, a także bardzo silny, jeśli chodzi o wiązanie wody i innych związków. Można to zobaczyć w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy i żele.

Trzecim rodzajem kolagenu jest kolagen typu III. Znajduje się to również w obfitości w skórze, ale znacznie mniej niż kolagen typu I. W rzeczywistości jest klasyfikowany jako kolagen typu II. Struktura molekularna kolagenu III nie przypomina ściśle jego siostrzanych typów. Jest bardziej podobny do kolagenu typu I.

Ostatnim rodzajem kolagenu jest kolagen typu IV. Ten kolagen jest najmniej obfity i uważany za kolagen wytwarzany przez człowieka. Nie ma zbyt wielu badań dotyczących tego typu kolagenu. Ma tendencję do wolniejszego powstawania zmarszczek na skórze, chociaż wciąż trwają badania. Ma jednak tendencję do wypełniania drobnych linii i zmarszczek.

Najpopularniejszym typem kolagenu jest kolagen typu V. Zostało odkryte przez przypadek, gdy naukowcy testowali, co by się stało, gdyby wstrzyknęli kolagen bezpośrednio swoim pacjentom. Ten rodzaj kolagenu to ten, o którym myśli większość ludzi, gdy słyszą słowo kolagen. Stosowany jest głównie w produktach do pielęgnacji skóry. Ten rodzaj kolagenu występuje najczęściej w kremach i balsamach.

Obecnie dostępne są również trzy różne syntetyczne formy kolagenu. Te typy kolagenu obejmują kolagen typu I, kolagen typu II i kolagen typu IV. Kolagen syntetyczny został szeroko zaakceptowany przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny. Stał się powszechnie dostępny w większości miejsc i można go kupić bez recepty. Istnieją jednak pewne kontrowersje dotyczące tych typów kolagenu.

Stosowanie kolagenu syntetycznego ma kilka wad. Największą z nich jest fakt, że kolagen nie będzie w stanie odrosnąć, jeśli nie zapewni się mu odpowiednich warunków. Innymi słowy, nie możesz po prostu wziąć trochę kolagenu i oczekiwać, że będzie rósł. Istnieje kilka różnych czynników, które składają się na kolagen, dlatego najlepiej jest poznać je przed użyciem tego typu produktów.

Jedną z największych wad jest to, że syntetyczny kolagen nie może być wytwarzany przez organizm i wytwarzany w wystarczających ilościach, aby skutecznie przynosić korzyści Twojemu organizmowi. Muszą być wytwarzane naturalnie w laboratorium. Wytworzenie odpowiedniego kolagenu wymaga nauki i odrobiny cierpliwości.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kolagenu pozyskiwanego od zwierząt i stosowanego w produktach do pielęgnacji skóry jest kolagen typu 1. Jest to również skuteczna forma kolagenu, ale nie najczystsza ani naturalna forma. Ten rodzaj kolagenu zwykle pochodzi z tkanek martwych zwierząt. Ten rodzaj kolagenu można łatwo wytworzyć w ilościach wystarczających do leczenia skóry.

Największą wadą pobierania kolagenu od martwych zwierząt jest fakt, że kolagen nie jest biodostępny dla organizmu. Oznacza to, że kolagen musi zostać wydobyty z organizmu. Wydobywanie i przetwarzanie tego kolagenu jest bardzo drogie, a także bardzo ryzykowne. Większość firm produkujących ten rodzaj kolagenu używa ostrych chemikaliów, o których wiadomo, że powodują alergie, podrażnienia, wysypki, a nawet raka.

Kolejnym rodzajem kolagenu stosowanym w produktach do pielęgnacji skóry jest kolagen typu drugiego. Ten rodzaj kolagenu występuje u świń i jest produkowany syntetycznie. Nadaje się tylko do użytku w przemyśle kosmetycznym. Nie może być stosowany w leczeniu przedwczesnych zmarszczek, a także może wywoływać reakcje alergiczne. Jednym z powodów, dla których ten rodzaj kolagenu nie jest stosowany jako kolagen w badaniach klinicznych, jest jego wrażliwość na chemikalia stosowane w procesie ekstrakcji. Jest też droższy niż zwykły kolagen.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *