Jak kolagen działa na skórę

kolagen to składnik, który jest coraz bardziej popularny w produktach do pielęgnacji skóry, ale jak działa na Twoją skórę? Białko to jest często określane jako rusztowanie organizmu – utrzymuje wszystko razem. Według dermatologa Whitney Bowe kolagen stanowi 75% suchej masy skóry, nadając jej objętość. kolagen składa się z dwóch aminokwasów – proliny i glicyny. Oba są potrzebne do naprawy stawów.

Podczas gdy kolagen został po raz pierwszy użyty jako środek do miejscowego leczenia starzenia się skóry, dermatolodzy zaczęli kwestionować jego skuteczność jako środka miejscowego. Dzieje się tak, ponieważ kolagen naturalnie znajduje się w głębszych warstwach skóry. Ponieważ włókna kolagenowe są zbyt długie, aby przeniknąć przez warstwy zewnętrzne, muszą zostać przekształcone w peptydy, które są mniejszymi łańcuchami kolagenu. Ta metoda nie jest jednak pozbawiona ryzyka.

Istnieją jednak pewne pozytywne korzyści z suplementacji kolagenem. Wykazano, że suplementy kolagenowe zwiększają nawilżenie skóry, gęstość kolagenu i elastyczność skóry. Ponieważ peptydy kolagenowe nie są rozkładane w układzie pokarmowym, mogą przemieszczać się bezpośrednio do odpowiednich części ciała. Wykazano, że kolagen zmniejsza ból stawów i poprawia regenerację mięśni. Wyniki tych badań są ograniczone, ale istnieją pewne obiecujące oznaki.

Dieta bogata w owoce i warzywa ma wiele zalet, w tym zwiększoną produkcję kolagenu. Czerwone pokarmy, takie jak czerwona papryka, duszone pomidory, marchew i buraki zawierają likopeny, które działają jako przeciwutleniacze i promują syntezę kolagenu. Zapewniają również dodatkową ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Witamina C i witamina A są również niezbędne do produkcji kolagenu. Spożywanie tych pokarmów codziennie poprawi zdrowie skóry i pomoże utrzymać zmarszczki na dystans.

Jednym ze źródeł kolagenu są żółtka jaj. Żółtka zawierają cholinę, witaminę B, która przekształca się w glicynę, aminokwas niezbędny do produkcji kolagenu. Tak więc jedzenie jajek będzie promować tworzenie kolagenu. Poziomy choliny w białkach jajek mogą się różnić, ale przeciętna osoba może tolerować około 300 mg cholesterolu dziennie. Jednak osoby z chorobami serca i cukrzycą powinny ograniczyć spożycie cholesterolu do 200 mg dziennie. Duże jajka zawierają 187 mg cholesterolu. Inne źródła choliny to ciecierzyca, fasola, łosoś i indyk.

Wiele owoców i warzyw jest wypełnionych witaminą C. Czerwona papryka jest doskonałym źródłem witaminy C, a pomarańcze nie są jedynymi owocami i warzywami bogatymi w witaminę C. Owoce cytrusowe zawierają duże stężenie witaminy C. Zawierają również wysoki poziom antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, które niszczą zdrowe tkanki skóry. Zdrowa dieta bogata w witaminę C i antyoksydanty to świetny sposób na zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry. Najwyższe stężenie przeciwutleniaczy można znaleźć w suszonych śliwkach, tuż za nimi znajdują się jagody.

Istnieje wiele pokarmów bogatych w kolagen. Niektóre z najważniejszych źródeł to pokarmy, takie jak orzechy, ryby i skorupiaki. Owoce morza mogą być nawet tak samo skuteczne jak wołowina w produkcji kolagenu. Ale chociaż te pokarmy są niezbędne dla organizmu, nie zawsze są najlepszym źródłem kolagenu. Spożywanie dużej ilości wysokiej jakości białka i ograniczanie innych czynników ryzyka może poprawić stan skóry i zapobiec przedwczesnemu starzeniu.

Zwiększenie poziomu kolagenu i elastyny może poprawić elastyczność skóry. Należy jednak pamiętać, że poziom kolagenu i elastyny spada wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią ilość tych składników odżywczych w organizmie. Dlatego tak ważne jest włączenie do diety produktów bogatych w te składniki odżywcze. Ryby, orzechy, zielone warzywa liściaste i zielona herbata są doskonałym źródłem tych składników odżywczych.

Dodanie do diety suplementów zawierających witaminę C i przeciwutleniacze to kolejny sposób na poprawę elastyczności skóry. Kolagen naturalnie występuje w skórze. Jednak czynniki środowiskowe i styl życia mogą również powodować zmniejszenie tego wskaźnika. Najlepszy suplement kolagenowy to taki, który działa na elastynę i zwiększa jędrność. Możesz również zdecydować się na produkt z witaminą A, która również zwiększa produkcję elastyny nawet o 300%. Oprócz kolagenu składniki retinolu Skin Better Science są również bogate w przeciwutleniacze, które chronią skórę przed stresorami środowiskowymi.

Zwiększenie poziomu kolagenu zwiększy zdolność skóry do odbicia po okresie utraty wagi lub ciąży. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że Twoja skóra również traci elastyczność w różnym tempie w wyniku innych czynników, takich jak palenie tytoniu i ekspozycja na promieniowanie UV. Ale istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec, i możesz zacząć od kilku prostych zmian w stylu życia. Stosując regularnie i nosząc filtry przeciwsłoneczne, możesz zminimalizować wpływ tych czynników na skórę.

Badanie wykazało, że hydrolizat kolagenu może pomóc poprawić elastyczność skóry u osób z różnymi schorzeniami. Pacjenci z odleżynami, suchością skóry lub innymi problemami skórnymi byli leczeni hydrolizatem kolagenu przez osiem do 24 tygodni. Kiedy uczestnicy przyjmowali hydrolizat kolagenu przez 4 do 12 tygodni, ich skóra miała zwiększoną elastyczność o około czterdzieści pięć procent. Ta różnica była istotna statystycznie.

Stosowanie suplementu zawierającego kolagen może poprawić nawilżenie skóry. Dobrze nawilżona skóra jest gładka, pulchna i promienna. Wydaje się również mniej prążkowany. Poprawa nawilżenia skóry jest korzystna zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, a jest szczególnie ważna dla skóry suchej, odwodnionej. Nawodnienie jest również ważne dla zdrowia stawów, ponieważ zmniejsza ból i stany zapalne. Wspólne kwestie mogą wymagać uzupełnienia, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty.

Suplement zawierający kolagen to nie jedyny sposób na zwiększenie poziomu kolagenu w skórze. Można również stosować dietę bogatą w białko (zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego), a także witaminę C, która jest bogata w owoce i warzywa. Staraj się spożywać co najmniej 10 porcji dziennie. Kolagen jest silnym składnikiem przeciwstarzeniowym i wykazano, że poprawia wygląd starzejącej się skóry.

Hydrolizowany kolagen zawiera dwa aminokwasy, które są unikalne dla młodej skóry. Te aminokwasy, zwane prolilo-hydroksyproliną, powodują, że skóra wytwarza więcej kwasu hialuronowego, co z kolei zwiększa zawartość wody w skórze. Produkty z hydrolizowanego kolagenu zawierają krótkołańcuchowe oligopeptydy, które są bioaktywne i łatwo przyswajalne przez organizm. Zawierają kofaktory, takie jak witamina C, które wspomagają komórki tkanki łącznej i zwiększają syntezę kolagenu.

Wpływ Peptanu na wilgotność skóry mierzono za pomocą TEWL i przewodnictwa. Doustne podawanie Peptanu F i P pomogło zwiększyć poziom nawilżenia skóry. Wyniki wykazały znaczny wzrost nawilżenia skóry po czterech i ośmiu tygodniach. Grupy Peptanów nie różniły się wartościami TEWL, więc efekty suplementacji kolagenem są bardzo obiecujące. Badanie wykazało również, że peptydy kolagenowe pomagają zwiększyć syntezę kolagenu, elastyny i fibroblastów.

Proces starzenia prowadzi do osłabienia tkanek skóry, utraty elastyczności skóry, zwiększenia szorstkości i zmarszczek. Proces ten jest przyspieszany przez wiele procesów wewnętrznych i pogarszany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światło słoneczne, pobór wody i styl życia. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie oznak starzenia i przywrócenie młodzieńczego wyglądu, w tym kolagen dla skóry. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać młodszy wygląd skóry.

Kolagen do stosowania miejscowego jest najpopularniejszą formą kolagenu, ale dostępnych jest również kilka odmian doustnych. W porównaniu z doustnymi suplementami kolagenu, kolagen stosowany miejscowo ma mniej dowodów potwierdzających jego skuteczność. Badania naukowe z udziałem większej liczby osób wykazały związek między kolagenem w jamie ustnej a poprawą elastyczności skóry. Niewielka liczba miejscowych suplementów kolagenowych okazała się obiecująca. Miejscowe suplementy kolagenowe mogą również pomóc przywrócić elastyczność skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek.

Produkty z kolagenem do skóry są reklamowane jako sposób na redukcję zmarszczek. Nie ma jednak dowodów na to, że produkty kolagenowe będą działać po zakończeniu badania. Mogą nawet mieć skutki uboczne. Chociaż kolagen do produktów do skóry jest od dawna dostępny, nadal nie jest jasne, czy mogą one działać po zakończeniu badania. Nie oznacza to, że należy unikać stosowania suplementów kolagenowych w celu poprawy wyglądu. I nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, jeśli rozważasz stosowanie kolagenu w suplementach do skóry.

Kolagen to ważny składnik zdrowej skóry. Jest niezbędny do optymalnego funkcjonowania organizmu i pomaga zwalczać oznaki starzenia na twarzy. Uzupełnienie diety suplementami kolagenowymi może pomóc organizmowi w produkcji większej ilości kolagenu i poprawić ogólny wygląd skóry. I to nie tylko działa na starszą skórę. Suplementy kolagenowe mają wiele zalet, w tym poprawę elastyczności i tekstury skóry. W międzyczasie mogą pomóc Ci wyglądać młodziej i czuć się lepiej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *