Ile kolagenu dziennie należy przyjmować?

Jeśli zastanawiasz się nad uzupełnieniem swojej diety o kolagen, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile brać. Ten artykuł dostarczy Ci informacji o korzyściach zdrowotnych kolagenu, niezależnie od tego, czy jest dobry na bolesność mięśni lub gęstość mineralną kości, a także o możliwych skutkach ubocznych. A więc, ile kolagenu dziennie powinieneś brać? Jakie są najczęstsze źródła kolagenu? I czy to jest bezpieczne? Jakie są najczęstsze skutki uboczne zbyt dużej ilości kolagenu?

Czy zwiększa gęstość mineralną kości?

Zwiększenie spożycia kolagenu to doskonały sposób na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Kolagen to kluczowy składnik Twoich kości. Powinieneś jeść pokarmy bogate w witaminę C i zielone warzywa liściaste. Innym dobrym źródłem kolagenu jest domowy bulion kostny. Można go dodawać do koktajli lub sosów. W ostatnich badaniach przyjmowanie suplementów kolagenowych zwiększało gęstość tkanki kostnej u kobiet po menopauzie.

Badaniem objęto kobiety po menopauzie z niską gęstością mineralną kości i menopauzą trwającą co najmniej rok. Uczestnicy byli w stanie stabilnym pod względem odżywiania i masy ciała. Żaden z uczestników nie miał znanych przeciwwskazań do stosowania kolagenu lub innych suplementów bogatych w białko. Badacze zrekrutowali 131 kobiet po menopauzie. Po wstępnym badaniu przesiewowym uczestnicy zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup terapeutycznych. Poziomy gęstości kości mierzono co cztery lata.

Badanie wykazało również, że codzienne przyjmowanie SCP przez trzy miesiące znacznie zwiększyło poziomy CTX 1 i P1NP. Te dwa markery wskazują na wzrost tworzenia kości i zmniejszenie degradacji kości. SCP zwiększył gęstość kości u kobiet po menopauzie. Suplement znacząco zwiększył też ekspresję markerów związanych z tworzeniem kości. To badanie jest pierwszym tego rodzaju, które pokazuje potencjalne korzyści SCP dla zdrowia kości.

Istnieje więcej dowodów na to, że peptydy kolagenowe zwiększają gęstość mineralną kości. Badanie opublikowane w czasopiśmie Bone Research wykazało, że przyjmowanie kolagenu z witaminą D i wapniem znacznie zwiększa gęstość kości u kobiet po menopauzie. Peptydy kolagenowe mogą również mieć korzystny wpływ na obrót kostny, biomarker wskazujący na zdrowie kości. Autorzy badania zalecają również przyjmowanie suplementów witaminy D i wapnia.

W badaniu zauważono również, że bieganie powodowało obniżenie BMD. Naukowcy zaobserwowali wyższą organizację sieci kolagenowej, co sugeruje, że wyższa zawartość kolagenu mogła zrekompensować zmniejszoną gęstość mineralną. To badanie może zmienić sposób, w jaki ludzie myślą o kolagenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak ćwiczenia wpływają na zawartość kolagenu w organizmie, zapoznaj się z badaniem „Wpływ przewlekłej aktywności na gęstość mineralną kości u młodych ludzi

Czy zmniejsza bolesność mięśni?

Czy kolagen zmniejsza bolesność mięśni? Tak, są też inne zalety kolagenu. Zmniejsza intensywność bólu w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym. Kolagen pomaga również przy bólach stawów i stanach zapalnych. Suplementacja kolagenem to jednak nie wszystko. Może jednak znacznie zmniejszyć bolesność mięśni i przyspieszyć regenerację. Jeśli zastanawiasz się, czy suplementy kolagenowe mogą pomóc w bolesności mięśni, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak mogą Ci pomóc.

Należy pamiętać, że czas regeneracji jest główną przeszkodą na drodze do osiągnięcia celów fitness. Ale dobrą wiadomością jest to, że kolagen może przyspieszyć proces regeneracji. Kolagen pomaga organizmowi naprawić szkody wyrządzone mięśniom podczas treningu poprzez regenerację włókien mięśniowych i produkcję tkanki bliznowatej. Ponadto proces gojenia wymaga produkcji kolagenu, który jest zwiększany w okresie rekonwalescencji. Urazy są frustrującym czynnikiem w każdej rutynie fitness, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Badanie z 2018 roku wykazało, że suplementacja kolagenem zmniejszyła bolesność mięśni u osób, które doznały pourazowego uszkodzenia skóry. Ta rana była częściowo zamknięta i odsłonięta tkanka mięśniowa. Naukowcy wstrzyknęli kolagen w skórę pacjenta i obserwowali cotygodniowe kontrole. Ta 92-letnia kobieta w pełni wyzdrowiała w ciągu ośmiu tygodni. Ten wynik jest zachęcający do dalszych badań. Jeśli zastanawiasz się, czy suplementy kolagenowe mogą zmniejszyć bolesność mięśni, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego ważnego pytania.

Suplementacja kolagenem ma również potencjał do zmniejszenia bólu spowodowanego przez ból stawów związany z aktywnością. Aktywności takie jak sporty o dużej intensywności i inne aktywności powodują ogromne obciążenie stawów, co może powodować ból. W badaniach suplementacja kolagenem zmniejszyła ból stawów u sportowców i zdrowych osób w stanie spoczynku. Suplementy kolagenowe zwiększają zdolność organizmu do syntezy większej ilości kolagenu, co powoduje zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę wsparcia stawów. Oprócz zmniejszania bólu suplementy kolagenowe mogą również poprawić elastyczność stawów i tolerancję wysiłku.

Czy to bezpieczne?

Ile kolagenu dziennie jest bezpieczne, zależy od rodzaju suplementu i celu. Niektóre badania zalecają od 2,5 do 15 gramów białka kolagenowego dziennie. Niewielka ilość jest w porządku, o ile Twoja dieta i styl życia są zdrowe. Kolagen jest niezbędnym składnikiem odżywczym, ale może prowadzić do wielu skutków ubocznych. Peptydy kolagenowe są bezpieczne i można je włączyć do codziennej rutyny. Przy przyjmowaniu suplementów kolagenowych konieczna jest odrobina ostrożności, ponieważ organizm inaczej na nie zareaguje.

Istnieją długoterminowe i krótkoterminowe skutki uboczne zbyt dużej ilości kolagenu. Nadmiar kolagenu może powodować problemy trawienne, problemy skórne i twardzinę skóry (choroba autoimmunologiczna, w której kolagen jest nadprodukowany). Nadmiar kolagenu może również wpływać na narządy i prowadzić do stresu oksydacyjnego. Nadmiar kolagenu nie jest polecany wszystkim. Jeśli myślisz o przyjmowaniu kolagenu, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Istnieje wiele korzyści z codziennego przyjmowania kolagenu. Może pomóc zredukować drobne linie i zmarszczki, zmniejszyć efekty fotostarzenia oraz poprawić gęstość i gojenie skóry. Ale pamiętaj: spożywanie kolagenu w dziennej dawce 10 000 mg lub mniejszej jest bezpieczne i ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek suplementu kolagenu. Zawsze pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chcesz wziąć kolagen, skonsultuj się z lekarzem i przeczytaj etykiety.

Suplement to doskonały sposób na wprowadzenie kolagenu do diety. Suplementy kolagenowe są dostępne w różnych formach, w tym w tabletkach, żelkach i płynie. Można je mieszać z mlekiem lub innymi płynami. Jeśli chcesz wzmocnić swój układ odpornościowy, rozważ przyjmowanie suplementu kolagenowego wraz z witaminą C. Wspomoże to naturalną produkcję kolagenu w organizmie. Oprócz korzyści sercowo-naczyniowych suplementy kolagenowe mogą również pomóc w poprawie zdrowia reprodukcyjnego.

Jeśli chodzi o kolagen w diecie, ilość, jaką należy przyjmować w ciągu dnia, zależy od Twojego stylu życia. Chociaż kolagen zawiera kilka aminokwasów, brakuje mu tryptofanu, kluczowego aminokwasu. Z tego powodu nie może zastąpić kompletnych białek. Może również powodować niedobór tryptofanu, jeśli spożywasz kolagen bez spożywania innych źródeł białka. Dzieje się tak, ponieważ kolagen jest niekompletnym białkiem i dlatego nie może zastąpić aminokwasów, których potrzebuje Twój organizm.

Skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej ilości kolagenu

Pomimo wielu twierdzeń na temat korzyści kolagenu, istnieją pewne skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej ilości. Po pierwsze, suplementy kolagenowe mogą powodować zaparcia. Chociaż nie jest to poważny efekt uboczny, wiele osób zgłasza uczucie wzdęcia po przyjęciu suplementu. Dzieje się tak, ponieważ kwasy żołądkowe rozkładają kolagen. Ludzie mogą również odczuwać wiatr lub odczuwać ciężar w brzuchu. Ale objawy powinny ustąpić dość szybko, a jeśli tak, to powinny być minimalne.

Nadmiar kolagenu może mieć długotrwałe i krótkotrwałe skutki uboczne. Nie tylko możesz doświadczyć problemów trawiennych, ale możesz nawet rozwinąć twardzinę, stan, który powoduje nadmierne wytwarzanie kolagenu. Może również prowadzić do stresu oksydacyjnego, który uszkadza narządy. Dlatego przyjmowanie zbyt dużej ilości kolagenu nie jest wskazane, chyba że jesteś pewien jego długotrwałych korzyści. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, trzymaj się zalecanej dziennej dawki dla uzyskania optymalnego efektu.

Należy zauważyć, że wyższe dawki kolagenu mogą zmieniać mikrobiotę i metabolizm krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelitach. Niemniej jednak zalecana dzienna dawka jest bezpieczna dla większości ludzi. Ilość, którą weźmiesz, będzie zależeć od twoich celów i fizjologii twojego ciała. W przypadku niektórych osób ustalenie, który poziom jest dla Ciebie najlepszy, może wymagać prób i błędów. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem suplementów kolagenowych.

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych suplementacji kolagenem jest grudkowaty lub wgłębienia na skórze. Dzieje się tak, gdy złogi tłuszczu naciskają na skórę, sprawiając, że wydaje się ona grudkowata lub wgłębiona. Kolagen jest korzystny dla zdrowia skóry i stawów oraz może być przydatny w zmniejszaniu wyglądu cellulitu. Jeśli jednak masz historię niepożądanych reakcji na kolagen, ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza. Twój lekarz może ustalić, czy zażyłeś zbyt dużo kolagenu, czy po prostu bierzesz niewłaściwą markę.

Kolejnym skutkiem ubocznym suplementów kolagenowych jest to, że może to skutkować niedoborem tryptofanu, który jest niezbędnym dla organizmu aminokwasem. Ten niedobór aminokwasów wpływa na poziom serotoniny i może prowadzić do zaburzeń nastroju. Współzałożyciel Vous Vitamins twierdzi, że nie ma naukowych dowodów sugerujących, że kolagen pomaga w naprawie tkanek. Ale jest duża szansa, że kolagen może mieć negatywne skutki uboczne, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *