Gdzie kolagen znajduje się w skórze?

kolagen Colway typu I jest najobficiej występującą formą kolagenu w skórze właściwej, stanowiącą około 80% kolagenu w skórze. Ten typ kolagenu odgrywa istotną rolę w wytrzymałości skóry na rozciąganie. Składa się z dwóch identycznych łańcuchów a oraz trzeciego łańcucha o innym składzie aminokwasowym. Uważa się, że łańcuchy te są generowane przez geny znajdujące się na chromosomach 17 i 7.

Kolagen typu IV

Kolagen typu IV jest jednym z 26 typów kolagenu występujących w organizmie człowieka. Struktura cząsteczki tego kolagenu jest unikalna wśród wszystkich innych typów, ponieważ zawiera wiele przerw w powtórzeniach Gly-X-Y. Uważa się, że te przerwy nadają elastyczność łańcuchom BM i trimerom.

Łańcuchy a kolagenu typu IV są wysoce glikozylowane, z około 50 resztami hydroksylizylowymi na łańcuch. Łańcuch a składa się z trzech odrębnych domen: bogatej w cysteinę N-końcowej domeny 7S, centralnej trójhelikalnej domeny kolagenowej oraz krótkiej domeny NC (zawierającej globularną C-końcową domenę NC1, która niesie dwa potrójne powtórzenia helikalne).

Szybkość obrotu kolagenu typu IV była badana w pierwszym punkcie czasowym w dcSSc i lcSSc w porównaniu ze zdrowymi kontrolami. W obu podgrupach tempo obrotu kolagenu typu IV było około 1,5 razy większe niż w grupie kontrolnej. Różnice te są wynikiem działania dwóch mechanizmów: tworzenia i degradacji kolagenu.

Kolagen typu IV jest głównym składnikiem błony podstawnej, a jego brak zwiększa ryzyko inwazji i wzrostu guza. Jednak rola tego białka w raku podstawnokomórkowym nie została zbadana zbyt szczegółowo. Naukowcy badali ekspresję tego białka w 30 próbkach biopsyjnych. Stwierdzili, że ekspresja kolagenu typu IV była różna w litych, mikronodularnych i naciekowych rakach podstawnokomórkowych.

Na początku eksperymentu kolagen typu IV otaczał 95% komórek przyśrodkowych. Było to zgodne z obecnością błony podstawnej. Ponadto wszystkie komórki przyśrodkowe były pozytywne dla smootheliny i a-aktyny. W przeciwieństwie do tego, komórki adwentialne, które w przeważającej części składają się z fibroblastów, były negatywne dla kolagenu typu IV.

Typ IV kolagenu w skórze jest również związany z kilkoma odrębnymi warunkami klinicznymi. Kilka z tych chorób jest spowodowanych mutacjami w genie kolagenu IV. Niektóre z tych zespołów powodują nieprawidłowości, które wpływają na błonę podstawną i region podnaskórkowy. Stan ten jest również znany jako zespół Alporta.

Utrata kolagenu typu IV w błonie podstawnej towarzyszy tworzeniu neointimy w ludzkich żyłach odpiszczelowych. Jest to zależne od czynników wydzielanych przez śródbłonek oraz endogennego uwalniania płytkowego czynnika wzrostu. Dodatkowo, uszkodzenie żył podczas przygotowania chirurgicznego podwaja zakres powstawania neointimy. Obserwuje się również wzrost proliferacji przyśrodkowych SMC po uszkodzeniu żył.

Kolagen morski typu I

Kolagen morski jest skutecznym składnikiem do pielęgnacji skóry i może poprawić trawienie i zdrowie jelit. Istnieje kilka rodzajów kolagenu, w tym kolagen hydrolizowany, kolagen morski i kolagen pochodzący z kości i skóry zwierząt. Główną różnicą między tymi typami jest ich źródło. Kiedy zdecydujesz się na suplementację kolagenem morskim, upewnij się, że znajdziesz renomowaną markę.

Kolagen morski jest podobny do kolagenu znajdującego się w Twoim ciele. Substancja ta nadaje skórze i tkankom łącznym elastyczność. Ten rodzaj kolagenu jest pozyskiwany z ryb i poddawany procesowi hydrolizy enzymatycznej, aby przekształcić go w jego właściwą formę. Dodatkowo kolagen pozyskiwany ze źródeł morskich ma właściwości przeciwzapalne.

Wybierając produkt zawierający kolagen morski, szukaj takiego, który jest zgodny z rządowymi przepisami bezpieczeństwa. Musi on przejść kilka testów, aby zapewnić jego tożsamość i czystość, być wolnym od metali ciężkich i być wolnym od produktów glikozylacji. Ponadto, powinien być spójny od partii do partii.

Kolagen ma szeroki potencjał do wykorzystania w pielęgnacji skóry i innych dziedzinach. W XXI wieku badania nad kolagenem stale rosną. Na przykład, jeśli przeszukasz terminy “kolagen” i “kolagen morski” w bazie ISI Web of Knowledge, znajdziesz ponad 20 000 prac.

Kolagen morski jest również ważnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ promuje zdrowie skóry i minimalizuje drobne linie i zmarszczki. Pomaga odbudować stawy, mięśnie i kości, a także wzmacnia paznokcie i włosy. Wspiera również zdrowie stawów i poprawia elastyczność. Oprócz tego, że jest świetnym suplementem dla skóry, pomaga wspierać zdrowie kości, stawów i układu odpornościowego.

Najczęstsze zastosowania kolagenu morskiego w skórze to upiększanie, wzmacnianie skóry i cele lecznicze. Ten rodzaj kolagenu jest odpowiedni dla wegetarian i pescatarian, a także dla tych, którzy unikają wołowiny. Jednakże, jeśli nie jesteś zjadaczem mięsa, możesz również użyć suplementów kolagenu rybnego jako alternatywnego źródła kolagenu.

Kolagen morski może pochodzić ze skorupiaków, meduz i rekinów. Jest on uważany za lepszy od kolagenu bydlęcego ze względu na mniejsze peptydy i większą wchłanialność. Upewnij się, że kupujesz suplement kolagenu morskiego od renomowanej firmy, która pozyskuje kolagen z ryb poławianych w sposób zrównoważony. Spróbuj znaleźć produkt, który nie jest genetycznie modyfikowany i nie zawiera żadnych dodanych syntetycznych kolorów, aromatów ani konserwantów. Zawsze rozmawiaj z lekarzem przed przyjęciem suplementu.

Kolagen typu X

Kolagen typu X jest rodzajem kolagenu występującym głównie w chrząstce. Produkowany jest przez chondrocyty hipertroficzne w procesie tworzenia kości endochondralnej. Występuje tylko w chrząstce przerostowej i strefach zwapniałych, a w chrząstce stawowej człowieka stanowi 1% całego kolagenu. Chondrocyty produkują około 45% wszystkich kolagenów, a kolagen typu X jest najczęstszym markerem przerostu chondrocytów.

Utrata kolagenu typu II prowadzi do zwiększenia poziomu kolagenazy, żelatynazy 72-kDa i stromelizyny-1. Syntezie kolagenu typu X towarzyszy zwapnienie macierzy chrząstki. Proces zwapnienia jest ściśle związany z obecnością pęcherzyków macierzy zewnątrzkomórkowej, które zawierają nieznane metaloproteinazy. Obecność TGF-b i bFGF hamuje degradację macierzy.

Kolagen składa się z niecodziennych aminokwasów pochodnych w określonych miejscach względem glicyny i proliny. Aminokwasy te są modyfikowane posttranslacyjnie i wymagają witaminy C jako kofaktora. Hydroksylizyna pochodna lizyny jest glikozylowana i najczęściej przyłączana do disacharydu. Ten proces modyfikacji uwalnia łańcuchy polipeptydowe do światła RER.

Kolagen typu III jest drugim co do ilości kolagenem w organizmie. Jest klasyfikowany jako główny kolagen fibrylarny i stanowi około 20 procent całkowitej zawartości kolagenu w tkankach ludzkich. Służy jako ważny składnik strukturalny chrząstki i wspiera kości i narządy. Jest produkowany jako kopolimer z kolagenem typu I w różnych tkankach, w tym w skórze, jelitach, mięśniach, naczyniach krwionośnych i błonach maziowych.

Kolagen typu VII w skórze jest podobny do kolagenu typu IV w skórze, chociaż istnieją pewne różnice między nimi. Pierwszą z nich jest to, że kolagen typu VII składa się z pojedynczego łańcucha kolagenu, podczas gdy ten drugi składa się z trzech łańcuchów a. Trzy łańcuchy a tworzą kooperacyjną strukturę czwartorzędową, a trzeci z nich nazywany jest mikrofibrylem kolagenowym.

Kolagen jest rozkładany przez organizm w taki sam sposób, jak białka w diecie. W związku z tym spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w kolagen nie zwiększa poziomu kolagenu typu VII. Możesz jednak przyjmować suplementy lub stosować miejscowo, aby zwiększyć poziom kolagenu. Kolagen jest niezbędny dla zdrowia kości i skóry, a niski poziom może prowadzić do problemów ze stawami i utraty elastyczności skóry.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *