Czy peptydy kolagenowe są bezpieczne?

Możesz się zastanawiać: czy peptydy kolagenowe są bezpieczne? W tym artykule znajdziesz przegląd tematu, w tym korzyści płynące z tych produktów i ich potencjalne skutki uboczne. Mogą być używane do różnych celów, w tym do zwiększania syntezy tkanek stawów i wspomagania odchudzania. W tym artykule wyjaśniono bezpieczeństwo peptydów kolagenowych, w tym różnice między nimi a żelatyną. Główna różnica między nimi polega na tym, że żelatynę należy rozpuścić w gorącej wodzie, zanim zacznie żelować.

Nie

Chociaż nie ma dowodów na to, że peptydy kolagenowe są niebezpieczne do spożycia przez ludzi, uważa się je za stosunkowo nieszkodliwe białka, które mogą nie mieć żadnych negatywnych skutków. Są ogólnie klasyfikowane jako łagodne, ale każda osoba reaguje inaczej na różne produkty. Niektóre marki mogą mieć kwaśny smak lub zawierać mniej apetyczne składniki wypełniające. Inne mogą powodować gazy lub wzdęcia. Najlepiej sprawdzić listę składników, aby uniknąć takich problemów.

Peptydy kolagenowe nie tylko poprawiają obrót kolagenem w całym ciele, ale także poprawiają stan zdrowia. Zawartość aminokwasów w białku kolagenowym jest niska, co czyni je niepełnym źródłem białka. Ale zawiera kilka fizjologicznie aktywnych peptydów i warunkowo niezbędnych aminokwasów. Jako takie, białko kolagenowe jest cennym suplementem diety, który może zaspokoić różnorodne potrzeby fizjologiczne, w tym te związane ze starzeniem się i ćwiczeniami.

Ponieważ peptydy kolagenowe pochodzą od zwierząt, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje specyficzne warunki zdrowotne. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz leki na receptę, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem. Istnieje również kilka rodzajów peptydów kolagenowych pochodzących ze skorupiaków. Pamiętaj, aby sprawdzić etykietę przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, ponieważ mogą zawierać alergeny. Powinieneś również skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu suplementacji.

Nie mają znanych skutków ubocznych

Nie są znane żadne skutki uboczne peptydów kolagenowych, ale jest jedna rzecz, na którą należy uważać. Zawierają hydroksyprolinę, aminokwas, który u niektórych osób może powodować tworzenie się kamieni nerkowych. Szczawian, forma wapnia, jest wydalany z moczem i przechodzi przez nerki. Przyjmowanie peptydów kolagenowych nie powinno jednak powodować żadnych złych skutków.

Większość peptydów kolagenowych nie powoduje skutków ubocznych, ale należy je dokładnie monitorować. Niektóre osoby mogą odczuwać rozstrój żołądka po przyjmowaniu suplementów kolagenowych, ale jest to rzadkie. Źródło kolagenu może być zanieczyszczone, powodując niepożądaną reakcję. Ponadto niektóre rodzaje suplementów kolagenowych zawierają dodatki, które mogą powodować reakcje alergiczne. Koniecznie przeczytaj etykietę suplementu. Ogólnie rzecz biorąc, codziennie należy przyjmować jedną do dwóch miarek peptydów kolagenowych.

Jeśli przyjmujesz leki, wyższa dawka peptydów kolagenowych może mieć negatywne skutki. Jeśli przyjmujesz inne leki, lekarz może zalecić alternatywne leczenie. Suplement może być dobrym wyborem, jeśli obawiasz się możliwych skutków ubocznych. Jeśli przyjmujesz receptę lub przyjmujesz leki związane ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie masz reakcji alergicznej.

Poprawiają syntezę tkanki stawowej

Synteza kolagenu składa się z łańcuchów białkowych, które mają taką samą strukturę potrójnej helisy. Kolagen składa się z około 1000 reszt aminokwasowych i jest białkiem homogenicznym lub heterogenicznym. Każdy łańcuch ma cztery poziomy strukturalne i co najmniej trzy zwinięte mikrofibryle. Peptydy kolagenowe pochodzą z hydrolizowanego kolagenu wołowego, wieprzowego, morskiego i drobiowego.

Strukturalna i funkcjonalna wytrzymałość więzadeł i ścięgien jest w dużej mierze zdeterminowana przez nienaruszoną macierz zewnątrzkomórkową (ECM). Zmiany patofizjologiczne w macierzy zewnątrzkomórkowej mogą zmniejszać ich właściwości rozszerzania, upośledzać ich zdolność do absorbowania energii i sprzyjać wielu stanom i chorobom zwyrodnieniowym stawów. Aby zrozumieć, w jaki sposób peptydy kolagenowe wpływają na syntezę tkanki stawowej, wykorzystaliśmy bazy danych PubMed, Web of Science i CINAHL do przeprowadzenia systematycznego przeszukiwania literatury. Uwzględniono łącznie 856 artykułów, w tym 12 badań sportowców rekreacyjnych.

W badaniu naukowcy odkryli, że suplementacja białka zwiększa domięśniową syntezę kolagenu. Suplementacja peptydami kolagenowymi zwiększyła syntezę białek w mięśniach, ale nie zwiększyła syntezy białek tkanki łącznej. Było to spowodowane niewystarczającą ilością glicyny i proliny w środowisku osocza. Odkrycia sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby peptydy kolagenowe powodowały działanie anaboliczne u ludzi. Ale mogą poprawić jakość życia osób z zaburzeniami stawów.

Mogą pomóc w utracie wagi

Peptydy kolagenowe są bogate w białko i niskokaloryczne, co czyni je idealnymi dla osób chcących schudnąć. Podnoszą również poziom greliny w organizmie, która jest hormonem pomagającym w regulacji apetytu i utracie wagi. Te odkrycia są obiecujące dla osób, które chcą schudnąć, ale martwią się o jej skutki uboczne. Aby dowiedzieć się, czy peptydy kolagenowe mogą pomóc, przeczytaj pełne badanie.

Badania wykazały, że suplementy kolagenowe mogą pomóc w utracie wagi poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Suplementy pochodzą z kości i tkanek zwierząt i mają na celu odbudowę uszkodzonego kolagenu. Suplementy kolagenowe występują w różnych postaciach, w tym w proszku. Wykazano, że proszek kolagenowy zwiększa ilość hormonu greliny, co wiąże się z uczuciem sytości i zadowolenia. Ten efekt może pomóc ludziom schudnąć bez konieczności ćwiczeń.

W działaniu przeciw otyłości peptydu kolagenowego łyżwy pośredniczy również aktywacja AMPK i adiponektyny. Efekty te były bardziej wyraźne w grupie karmionej kolagenem w porównaniu z grupą kontrolną. Naukowcy zasugerowali, że kolagen może pomóc w utracie wagi poprzez tłumienie trzewnej tkanki tłuszczowej i poprawę metabolizmu lipidów. Ponadto peptydy kolagenowe mogą również pomóc w utracie wagi u ludzi.

Wzmacniają kości

Ostatnie badania sugerują, że peptydy kolagenowe mogą mieć pozytywny wpływ na metabolizm kości. Badania in vivo i kliniczne wskazują, że peptydy kolagenowe mogą wspierać naturalny proces utrzymania wytrzymałości kości przez organizm. Kolagen jest podstawowym składnikiem masy kostnej. Suplementacja peptydem kolagenowym zwiększa zawartość substancji organicznej w kości. Badanie wykazało również, że peptydy kolagenowe znacznie zwiększyły masę kostną. Dlatego suplementy z peptydami kolagenowymi mogą być przydatnym sposobem na utrzymanie zdrowia kości.

Chociaż kolagen ma kluczowe znaczenie dla zdrowego funkcjonowania kości, leki na receptę na osteoporozę mogą w rzeczywistości sprawić, że kości będą kruche i bardziej podatne na złamania. Leki na osteoporozę jedynie spowalniają metabolizm kości i powodują pękanie większej masy kostnej. Ponadto leki te promują również osteoporozę, hamując metabolizm kości. W rezultacie mogą również zwiększać ryzyko złamań i powodować większy ból kości.

Oprócz wzmacniania kości suplementy z peptydami kolagenowymi mogą pomóc w ochronie ścięgien i więzadeł ciała. Suplementy kolagenu morskiego pochodzą ze skóry ryb. Peptydy kolagenowe występujące w rybach są bardzo skuteczne w zmniejszaniu bólu stawów. Badanie wykazało, że suplementy z peptydami kolagenowymi poprawiły siłę stawów kolanowych i biodrowych u kobiet po menopauzie. To doskonały sposób na ochronę kości i zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Poprawiają skórę

Naukowcy odkryli, że peptydy kolagenowe, które są małymi cząsteczkami białka występującymi w ludzkiej skórze, są wysoce skuteczne w poprawianiu nawilżenia i elastyczności skóry. Korzyści płynące z peptydów kolagenowych są dobrze znane. Napoje to świetny sposób na zwiększenie zawartości kolagenu w skórze. Peptydy kolagenowe są hydrolizowane w celu poprawy wchłaniania i biodostępności. Podczas badań kobiety otrzymywały napoje kolagenowe przez 6 tygodni w porównaniu do kobiet, którym podawano placebo.

Badania wykazały, że peptydy kolagenowe poprawiają nawilżenie skóry i zapobiegają fragmentacji sieci kolagenowej skóry, dwóm cechom charakterystycznym starzenia się skóry. Ponadto peptydy kolagenowe poprawiają strukturę skóry, promując syntezę glikozaminoglikanów i kolagenu. Peptydy zwiększają syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów w skórze właściwej, co poprawia strukturę skóry od wewnątrz.

Kolagen to kluczowa część organizmu, zaopatrująca strukturę tkanek łącznych całego ciała. Materiał ten wspomaga również tworzenie zdrowych tkanek oraz zapobiega pojawianiu się zmarszczek, cellulitu i łamliwości paznokci. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszej skórze spada o 1% rocznie. Niedobór kolagenu prowadzi do wiotczenia i łamliwości skóry. Peptydy kolagenowe mają wiele zalet, w tym poprawę elastyczności skóry, redukcję zmarszczek pod oczami o 20%, redukcję cellulitu i łamliwości paznokci o 42% oraz przywrócenie normalnego tempa wzrostu paznokci.

Poprawiają chorobę zwyrodnieniową stawów

Ostatnie badania wykazały, że peptydy kolagenowe mogą znacznie zmniejszyć ból stawów i objawy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Te nowe produkty mogą również chronić ścięgna i więzadła stawów, które często są słabe w chorobach stawów. Wykazano, że te nowe produkty znacznie zmniejszają ból i poprawiają mobilność u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Są to ekscytujące nowe osiągnięcia i mogą prowadzić do zupełnie nowej klasy metod leczenia chorób stawów.

Surowy kolagen jest wytwarzany z niejadalnych materiałów zwierzęcych, takich jak kości, ścięgna i chrząstki. Zawiera aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w budowie chrząstki stawowej. Naukowcy uważają również, że kolagen ma działanie przeciwzapalne. Jednak wyniki badań nad suplementami kolagenowymi w chorobie zwyrodnieniowej stawów są mieszane. Wyniki były niespójne, ale uważa się, że składniki tych suplementów pomagają odbudować uszkodzoną chrząstkę stawową.

Peptydy kolagenowe są wytwarzane przez hydrolizę kolagenu natywnego. Peptydy te są małymi, łatwo wchłanianymi cząsteczkami, które zwiększają produkcję kolagenu i zmniejszają stany zapalne w stawach. Dlatego około 40% suplementów diety na stawy zawiera peptydy kolagenowe. Te peptydy mają również dodatkową zaletę, że są biodostępne. Są preferowaną formą suplementów peptydów kolagenowych dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *