Czy kolagen pomoże w wypadaniu włosów?

Nie ma twardych dowodów na to, że kolagen pomoże w wypadaniu włosów, ale może pomóc w nawilżeniu skóry i naprawie uszkodzonych mieszków włosowych. Niektóre badania sugerują, że może również pomóc zmniejszyć ból stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. kolagen jest popularnym suplementem w produktach przeciwstarzeniowych, ale nie wiadomo, czy może pomóc w wypadaniu włosów. Pomimo tych mieszanych wyników wiele osób jest ciekawych jego potencjału.

Nie ma żadnych prób skuteczności kolagenu, który potwierdzałby twierdzenia o porostu włosów. Nawet gdyby tak było, jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to znaczny wzrost wzrostu włosów u każdego, kto go przyjmuje. Byłaby to próba fazy 2a lub próba weryfikacji koncepcji. Następnie zostanie wykorzystana próba fazy 2b do obliczenia optymalnej dawki dla uzyskania maksymalnych wyników. Wreszcie próba fazy 3 sprawdziłaby skuteczność leku w większej grupie pacjentów. Zapisałby setki lub tysiące pacjentów, ale być może więcej, gdyby efekt nie był statystycznie istotny.

Kolagen zawiera 19 różnych aminokwasów, w tym hydroksyprolinę i glicynę. Te aminokwasy nie występują w żadnym innym białku. Kolagenowi brakuje również tryptofanu, niezbędnego aminokwasu. Ten niedobór może wyjaśniać, dlaczego kolagen nie jest tak skuteczny jak inne białka. Nie poprawia również ogólnego wzrostu włosów. Ponadto może powodować inne skutki uboczne.

Oprócz wzrostu włosów kolagen może również poprawić zdrowie skóry i paznokci. Przyjmowanie suplementów kolagenowych może być bezpieczne, ale nie jest jasne, czy sprawdzą się u wszystkich. Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, przed rozpoczęciem nowego programu leczenia skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, Twoje włosy są wyjątkowe, a Twoja skóra i paznokcie inaczej zareagują na suplementację kolagenem.

Inną ważną kwestią jest źródło kolagenu. Kolagen pochodzi od zwierząt i jest rozkładany na aminokwasy. Te aminokwasy są następnie wykorzystywane przez organizm do syntezy własnego kolagenu i innych białek. Proces ten zachodzi w kolagenie, gdy jest on hydrolizowany. Ten proces sprawia również, że jest tańszy w produkcji. Jest również bardzo opłacalny. Nie zaleca się spożywania całego kolagenu.

Jednym z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji skóry na rynku jest krem nawilżający, który obiecuje nawilżyć skórę. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego wiele osób cierpi na suchą skórę. Sucha skóra może być swędząca i popękana, a także może powodować wypadanie włosów. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na poprawę nawilżenia skóry, a jedną z tych metod jest włączenie większej ilości wody do codziennej rutyny.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne naturalne środki, które mogą pomóc naprawić uszkodzone mieszki włosowe i zatrzymać wypadanie włosów. Mieszki włosowe są naturalnym systemem naprawczym organizmu i są odpowiedzialne za wzrost. Jeśli twoje włosy utkną na tej samej długości przez dłuższy czas, może to być przyczyną. Jeśli cierpisz na wypadanie lub przerzedzanie się włosów, istnieje kilka prostych sposobów na poprawę zdrowia Twojego mieszków włosowych i zapobieganie dalszym uszkodzeniom.

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zmniejszyć tarcie we włosach. Nadmierne ciągnięcie i skręcanie włosów może uszkodzić mieszki włosowe i spowodować ich przedwczesne zamknięcie. Może to spowodować cofanie się linii włosów i stopniowe łysienie. Unikanie tych czynności związanych z ciągnięciem i skręcaniem włosów nie powstrzyma utraty włosów, ale możesz im zapobiec.

Stany zapalne i długotrwałe narażenie na szkodliwe hormony mogą uszkadzać mieszki włosowe, utrudniając regenerację nowych włosów. Gdy nastąpi uszkodzenie, odwrócenie procesu staje się trudniejsze. Uszkodzone mieszki włosowe mogą wystąpić z kilku powodów i żaden zabieg nie będzie w stanie ochronić wszystkich rodzajów uszkodzeń. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka technik, które mogą chronić mieszki włosowe i pomóc im ponownie rosnąć.

Uszkodzone mieszki włosowe mogą być źródłem podrażnień i dyskomfortu. Ten stan może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie skóry lub skóry głowy. Różne problemy mogą wpływać na twoje mieszki włosowe, w tym uwarunkowania genetyczne, problemy hormonalne, infekcje i fryzury. Łysienie typu męskiego jest wynikiem genetyki i efektów DHT. Czynniki te mogą prowadzić do wypadania włosów u obu płci.

Ostatnie badania wykazały, że kolagen może zmniejszać ból stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Wyniki te są szczególnie godne uwagi, ponieważ kolagen często przypisuje się pomaganiu pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów. W przeglądzie pięciu badań z udziałem ponad 500 uczestników naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy spożywali 10 gramów kolagenu dziennie, doświadczyli znacznego zmniejszenia bólu i sztywności stawów. Te same wyniki odnotowano w wielu mniejszych badaniach. Jedno z badań opublikowanych w Eurasian Journal of Medicine wykazało, że stan pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego poprawił się poprzez przyjmowanie suplementów kolagenowych wraz z acetaminofenem.

Inne badanie wykazało, że suplementacja oleju rybiego znacznie zmniejszyła ból stawów i stan zapalny u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Suplement zawiera dwie formy kwasów tłuszczowych omega-3, kwas eikozapentaenowy i kwas dokozaheksaenowy. Oprócz glukozaminy olej rybny może pomóc pacjentom z zapaleniem stawów zmniejszyć dyskomfort stawów. Dodatkowo zawiera opatentowane składniki, takie jak ApresFLEX(r), wysoce biodostępny ekstrakt z Boswellia. Inne składniki formuły to Mobilee(r), naturalny składnik zawierający kwas hialuronowy i polisacharydy. Gingerole, kolejny naturalny składnik znajdujący się w MaxLiving, mogą zmniejszać ból.

Oprócz zmniejszenia bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów może pomóc w zmniejszeniu określonych objawów choroby. Na przykład w badaniu z 2009 r. zbadano wpływ suplementów kolagenowych na chorobę zwyrodnieniową stawów u sportowców. Naukowcy wyznaczyli połowę uczestników do otrzymywania suplementów kolagenowych, podczas gdy druga połowa otrzymywała placebo. Grupa suplementowana kolagenem wykazała większą redukcję bólu i sztywności rano.

Chociaż istnieje kilka czynników, które ograniczają skuteczność suplementów kolagenowych, najbardziej przekonujące badanie skupiło się na roli bioaktywnych peptydów kolagenowych w leczeniu bólu i mobilności. Jednak w wielu badaniach nie udało się zidentyfikować mechanizmu działania suplementacji kolagenem jako wtórnej strategii zapobiegania chorobie zwyrodnieniowej stawów. W jednym z badań bioaktywne suplementy peptydów kolagenowych zmniejszały ból u sportowców. Podobne wyniki zaobserwowano u osób niebędących sportowcami. Badanie przeprowadzone na tych pacjentach wykazało, że ich poziom bólu poprawił się o 38 procent po 12 tygodniach suplementacji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *