Czy kolagen może powodować kamienie nerkowe?

Suplementy kolagenowe i kremy przeciwzmarszczkowe od lat są modne w kręgach przeciwstarzeniowych. Czy kolagen może powodować kamienie nerkowe? To pytanie zadaje wiele osób, które z czasem starają się wygładzić linie i zmarszczki na skórze. Prawda jest taka, że podczas gdy niektórzy ludzie mogą znaleźć ulgę dzięki tym produktom, inni mogą być w prawdziwym niebezpieczeństwie. Oto dlaczego powinieneś zachować ostrożność, zanim zaczniesz stosować suplementy kolagenowe i przeciwzmarszczkowe.

Odpowiedź na kolagen może powodować kamienie nerkowe w dwóch obszarach. Pierwszy spoczywa w źródle suplementu. Niektóre z najpopularniejszych zabiegów kolagenowych zawierają aminokwas zwany melatoniną. Melatonina jest powszechnie stosowana jako środek nasenny, ponieważ może pomóc zrelaksować organizm. Chociaż nie ma zatwierdzonego zastosowania medycznego, niektórzy producenci twierdzą, że może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia osoby i zapobiec oznakom starzenia.

Kolejnym obszarem, w którym kolagen może powodować kamienie nerkowe, są składniki znajdujące się w samym suplemencie. Kiedy myślisz o melatoninie, prawdopodobnie pamiętasz reklamy produktu o nazwie Melatrol. Ten produkt łączy wiele różnych ziół w szybko działający suplement, który może poprawić koloryt skóry i zapewnić przyjemne uczucie relaksu. Jednym z głównych składników jest cynergy TK, który jest wytwarzany z łodygi wełny. Chociaż wiele osób może kojarzyć ten suplement z melatoniną, faktycznym składnikiem jest w rzeczywistości forma wełny.

Inne rodzaje suplementów zawierają enzymy trawienne, znane jako peptydy. Peptydy nie mogą powiększać ciała, ale mogą rozkładać i eliminować toksyny z układu pokarmowego. Najlepsze odżywki będą łączyć peptydy z płynnym koncentratem białkowym, aby dostarczać składniki odżywcze bezpośrednio do mięśni. Możesz nie zauważyć od razu żadnej zmiany w swoim organizmie, ale z biegiem czasu suplement poprawi pracę Twojego układu pokarmowego. Nietrudno zrozumieć, w jaki sposób kolagen może powodować kamienie nerkowe, jeśli układ trawienny nie działa wydajnie.

Wiele rodzajów suplementów diety jest sprzedawanych jako „cudowne lekarstwa”, ponieważ twierdzą, że są w stanie stymulować produkcję kolagenu i elastyny w organizmie. W tego typu produktach znajduje się kilka składników, które mogą również powodować kamienie nerkowe, jeśli są przyjmowane w wystarczająco dużych dawkach. Niektóre z najczęściej stosowanych składników to kwas hialuronowy, kwas mlekowy i białko matrixylowe. Chociaż kwas hialuronowy ma być aminokwasem, który pomaga zatrzymywać wilgoć w skórze, ma związek z rakiem. Kwas mlekowy może powodować wzrost poziomu kwasu moczowego i jest często stosowany jako zamiennik cukru, ale w wystarczająco wysokich dawkach może powodować kamienie nerkowe. Białko Matrixyl zostało nawet powiązane ze starzeniem się skóry.

Wszystkie te składniki mają na celu zwiększenie ilości płynnego kolagenu w twoim ciele. Problem polega na tym, że do komórek lub tkanek, z którymi dodawane są składniki, nie dostarcza się składników odżywczych. Te składniki odżywcze zapewniłyby komórkom niezbędne elementy budulcowe, aby były w stanie utrzymać swoje własne normalne funkcje. Te składniki mogą pomóc tkankom łącznym zachować zdrowie, ale nie ma sposobu, aby powiedzieć, jak długo te komórki pozostaną zdrowe, dopóki nie wypijesz koktajli proteinowych.

Jeśli chcesz używać tych płynnych suplementów kolagenowych w leczeniu niektórych objawów starzenia, należy unikać kilku rzeczy. Unikaj używania proszków i tabletek, które zawierają duże ilości cukru. Cukier może faktycznie stymulować syntezę białek w wątrobie. Może to powodować poważne skutki uboczne, które mogą obejmować uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Skutki uboczne spowodowane przyjmowaniem zbyt dużej ilości suplementów kolagenowych mogą być znacznie bardziej niebezpieczne niż przyjmowanie ich za mało.

Kolejnym składnikiem znajdującym się w wielu produktach tak zwanych „cudownych lekarstw” jest kreatyna. Większość z tych płynnych suplementów kolagenowych zawiera kreatynę, ale ta substancja nie jest zbyt przydatna, jeśli chodzi o leczenie objawów starzenia. Kreatyna może w rzeczywistości uszkadzać tkankę łączną i prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Skutki uboczne spowodowane przyjmowaniem zbyt dużej ilości kreatyny mogą być znacznie bardziej niebezpieczne niż przyjmowanie jej za mało. Z tego powodu powinieneś używać tylko naturalnych suplementów, które zawierają naturalne składniki, takie jak miedź, cynk i kompleks witamin A, C, E i B.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *