Ból stawu? Może to być spowodowane Twoim kolagenem

Wiele osób pyta, czym jest kolagen. Mogą nie wiedzieć, że kolagen to w rzeczywistości szereg białek naturalnie występujących w naszych ciałach. Są one produkowane przez naszą skórę, a także wiele innych części ciała. Zapewniają wytrzymałość, elastyczność, a nawet odporność na uszkodzenia od wolnych rodników. W rzeczywistości kolagen jest powszechnie określany jako „białko główne”, ponieważ jest głównym białkiem strukturalnym w różnych warstwach tkanki włóknistej znajdujących się w naszych tkankach łącznych. Ponieważ jest naturalnie wytwarzany w naszych ciałach, potrzebujemy go.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kolagen jest bardzo ważnym białkiem dla struktury całego ludzkiego ciała. Ponieważ działa jak amortyzator, pomaga zmniejszyć tarcie między różnymi stawami, ścięgnami i mięśniami. Oznacza to, że z biegiem czasu osoby starsze, które częściej cierpią na bóle stawów i mięśni, to te, które mają niski poziom kolagenu. Suplementy kolagenowe są stosowane u tych pacjentów, aby przywrócić utraconą elastyczność i zmniejszyć ból stawów.

Kolagen wytwarzany przez nasze ciała znajduje się przede wszystkim w dwóch miejscach – w naszej tkance łącznej oraz w naszych kościach. Chociaż oba te obszary są istotne dla naszego ogólnego stanu zdrowia, w rzeczywistości widoczny jest tylko kolagen wytwarzany w naszej tkance łącznej. Dzieje się tak, ponieważ białko jest zbyt duże, aby mogło zostać wchłonięte przez naszą skórę. W rzeczywistości kolagen wytwarzany w naszej tkance łącznej jest znacznie bardziej powszechny niż jakiekolwiek białko wytwarzane w innym miejscu naszego ciała.

Czym więc jest kolagen i dlaczego ktoś go potrzebuje? Nasze ciała produkują kolagen, ale go nie potrzebujemy. Czym więc jest kolagen i dlaczego ktoś musi go brać, jeśli go nie potrzebuje? Za zapotrzebowaniem na kolagen stoi kilka teorii. Jedna z teorii mówi, że skoro kolagen nie jest potrzebny naszym organizmom, a ponieważ nasze ciała i tak go wytwarzają, przyjmowanie suplementu może pomóc w zwiększeniu poziomu.

Inna teoria mówi, że ponieważ nasz organizm nie potrzebuje kolagenu, nie możemy go wyprodukować, więc potrzebujemy suplementu. Jeden produkt twierdzi, że może zwiększyć produkcję kolagenu. Białko w tym suplemencie nazywa się CynergyTK™ i zostało opracowane przez firmę z Nowej Zelandii. Zawiera funkcjonalną keratynę, która jest rodzajem białka, które nasz organizm produkuje naturalnie. Keratyna jest połączona z witaminą D i innymi witaminami, aby pobudzić produkcję kolagenu i elastyny. Niektóre firmy twierdzą, że CynergyTK może również poprawić elastyczność skóry.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów kolagenu. Niektóre z nich są w postaci kremu lub żelu i służą do zastąpienia jednego lub więcej utraconego kolagenu. Problem polega na tym, że przy regularnym stosowaniu tych kremów Twoja skóra nie będzie w stanie wchłonąć potrzebnych jej białek. Zamiast tego uzyskasz tylko więcej zmarszczek.

A więc, oprócz kolagenu, co jeszcze jest niezbędne dla dobrego zdrowia stawów? Cóż, najważniejszym składnikiem odżywczym dla zdrowia stawów jest wapń. Wapń odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu i sile kości. Jeśli nie masz wystarczającej ilości, twoje kości stają się słabe i kruche, a bardziej prawdopodobne jest złamanie kości lub bolesny staw. Tak więc, mimo że poziom kolagenu i elastyny jest normalny, nadal musisz przyjmować suplement wapnia. Ze wszystkich składników odżywczych dla zdrowia stawów ten ma najwyższy wskaźnik wchłaniania.

Suplementy wapnia są również stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i osteoporozy. W niedawnym badaniu połączenie resweratrolu i wapnia wykazało znacznie silniejsze działanie przeciwzapalne niż suplement zawierający tylko sam kolagen. To tylko kolejny powód, dla którego ważne jest włączenie kolagenu do diety. Twoje ciało stale uzupełnia kolagen, gdy przechodzi przez mięśnie i kości. Teraz, gdy znasz już inne badanie, czas zacząć przyjmować suplementy!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *